Reálna hrozba zániku kina

      Vývoj v oblasti filmového priemyslu nezastal a napredovanie vo sfére nových, technológií sa zastaviť nedá ani dnes. Filmový priemysel zaznamenáva v súčasnosti vôbec najväčší boom vo svojej histórii. Pričinili sa o to viaceré faktory avšak jedným z najdôležitejších ktorý je nutné spomenúť je, že výroba klasických filmových kópií „35 mm pásov“ sa stala čoraz nákladnejšou, postupne neprijateľnou a dnes je v podstate na prahu zániku. Digitalizácia kina teda znamená nahradenie projektorov na 35 mm filmový pás digitálnymi projektormi

 Budúcnosťou sa stala 3D projekcia

     Ďalší fenomén, ktorý výrazne ovplyvnil film ako taký je 3D projekcia. Teda technológia, prostredníctvom ktorej divák vníma s použitím špeciálnych tzv. aktívnych resp. pasívnych okuliarov sledovaný obraz v trojrozmernom priestore. Vytváraný efekt tak vťahuje návštevníka kina priamo do deja. V kombinácii s priestorovým zvukom, v súčasnosti u nás reprodukovaným prostredníctvom systémov dolby surround 7.1, prináša divákovi nevídaný zážitok zo sledovania. Všetky spomínané aspekty mali obrovský vplyv na zisky filmových spoločností, ktoré začali nepomerne viac preferovať a tlačiť do popredia práve 3D technológiu. Obrovskou expanziou práve digitálnych 3D filmov, vrátili divákov opäť do kín - samozrejme len do tých, ktoré touto technológiou disponujú. Pre digitalizáciu však jasne hovorili ešte dva veľmi dôležité faktory. Tým prvým je možnosť tzv. celosvetovej premiéry, keď si digitálny film môžu v jeden deň prípadne v rovnakom čase pozrieť v podstate diváci na celom svete a teda aj v Galante a tým druhým je eliminovanie neoprávneného nakladania s filmom tzv. „pirátske kopírovanie“ a šírenie prostredníctvom internetovej siete. Často krát sa totiž stávalo, že premiérový film videli diváci skôr na webe ako v kine. Tak výrobcovia filmov prichádzali o miliardové zisky. Aj to hovorilo teda jasne v prospech prechodu na digitálne premietanie kde sú tieto nežiaduce aspekty viac menej eliminované.

Ako to bolo u nás

      Keď poslanci MsZ v Galante na sklonku roka 2011 pochopili nevyhnutnosť digitalizácie (za čo im patrí vďaka), schválili nemalý finančný príspevok na digitalizáciu kina v Galante v súhrnnej výške takmer 120 tisíc eur. Vtedy ešte určite netušili, aký obrovský prínos to bude mať pre jeho návštevníkov. Dovtedy pomaly, ale isto dožívajúce kino tak dostalo úplne novú tvár. Celý proces digitalizácie prebiehal v dvoch fázach:

I. fáza (september - október 2012) - 2D

Výmena zastaranej zvukovej techniky za novú zahŕňala:

  1.  výmenu zvukového procesora za digitálny procesor Dolby CP750
  2.  kompletnú výmenu reproduktorových systémov za nové JBL (predné, surroundové, subwoofer)
  3.  použitie - 3 ks nových zosilňovačov rady Crown (Crown DSi4000, Crown DSi1000, Crown DSi2000)
  4.  dodávka 8 kanálového systémového monitoru Crown DSi8M
  5.  výmena rozvodovej sieťovej a signálovej kabeláže do racku
  6.  kompletná výmena kabeláže do sály v dĺžke 400 m
  7.  dodanie racku a nastavenie zvukového systému


Digitálna 2D projekcia s technológiou obsahuje:

  1.  projektor štandardu DCI - digitálny projektor Christie 1,2 DLP + motorizovaný držiak objektívu
  2.  lampa pre projektor CDXL-30 - 3 kW
  3.  objektív 1,8 - 3:1 Zoom lens
  4.  alternatívny prepínač AV scaler PRO - VGA. DVI, HDMI, RCA audio, SPDIF, 7.1 DSUB analog
  5.  nastaviteľný stojan pre projektor
  6.  kino server DCI - Dolby DSS 200-3, kapacita 3TB
  7.  kompletné multimediálne PC pre vzdialenú správu - monitor, myš, klávesnica
  8.  záložný zdroj smart UPS 1500 VA pre citlivú elektroniku
  9.  satelitný set - full HD prijímač, parabola, motor, karta, DVI/HDMI výstup, audio SPDIF/TOSLINK
10.  plátno - biele, pvc, perforované rozmer- 11,4x5 so ziskom 1,8
11.  inštalácia a nastavenie projekčného systému 2D

súčasťou ďalej bola úprava kabíny, elektroinštalácia pre projektor, odsávanie, inštalácia, zaškolenie obsluhy

Historicky prvé digitálne predstavenie v našom kine sa uskutočnilo 28.9.2012 (piatok), kedy sme zdarma pre návtševníkov premietli dva filmy. Od 16:30 hod. - Žraloky na súši a od 19:00 hod. film Magic Mike. Samozrejme obe boli beznádejne vypredané.

II. fáza (január 2013) - montáž 3D technológie

3D technológia - obsahuje:

  1.  3D kit
  2.  3D okuliare - 328 ks pre dospelých a 100 ks pre deti - kontroler a tester na okuliare
  3.  umývačka pre okuliare, cyklus 120 sek. - kapacita 30 košov

súčasťou bola samotná inštalácia, nastavenie 3D systému a zaškolenie obsluhy

Prvé 3D predstavenie opäť zdarma pre našich návštevníkov sme zrealizovali 28.1.2013 od 19:00 hod. v podobe filmu Avatar a opäť bolo beznádejne vypredané.

Po následnom nainštalovaní 3D technológie sa naše kino stalo v blízkom okolí jedným z najmodernejších kultúrnych stánkov vybavených špičkovou zvukovou a obrazovou technikou, ponúkajúcich premiérové tituly, filmy s maďarským dabingom a samozrejme 3D projekcie. Už úvodné premietanie pripravené zdarma pre divácku verejnosť bolo beznádejne vypredané, čo naznačovalo veľký potenciál tejto investície. V priebehu zopár ďalších mesiacov bolo jasné, že táto aktivita sa zaradí medzi najúspešnejšie a najnavštevovanejšie v meste Galanta vôbec. V podstate počas celého obdobia fungovania digitálneho kina ani raz neklesla mesačná návštevnosť pod tisíc návštevníkov a tržby zo vstupného sa vyšplhali v niektorých úspešnejších mesiacoch roka až do výšky 12 tisíc eur. Obľubu si získali hlavne filmy s maďarským dabingom, ktoré k nám lákajú návštevníkov z celého širokého okolia. Samozrejme tradične sa darí aj 3D rozprávkam, akčným trhákom a hororom. No ani menšinové filmové žánre a kvalitné európske tituly nezostávajú bez povšimnutia. Obľubu si získali tiež filmové festivaly „Expedičná kamera“ a „Snow film fest“. Vyzdvihnúť je potrebné aj vynikajúcu spoluprácu so spoločnosťou Samsung, ktorých zamestnanci po založení vlastného filmového klubu „Triple Star“, sa stali pravidelnými návštevníkmi nášho kina. Dnes sa ich členská základňa rozrástla na viac ako 150 členov. Jednou z najväčších udalostí roka 2013 v našom kine, bola svetová premiéra pokračovania veľkofilmu Hobit pod názvom Smaughova pustatina.Tá okrem obrovského počtu návštevníkov priniesla so sebou aj jednu milú udalosť.

20.000-ci návštevník kina

V sobotu 14.12.2013 vo večerných hodinách prešiel bránami kina v Galante dvadsaťtisíci návštevník. Tento fakt nemohol zostať bez povšimnutia a šťastný divák si ako pozornosť odniesol permanentnú vstupenku na filmové predstavenia v roku 2014. Gratulujeme.

100.000-ci návštevník kina

Vďaka filmovým trhákom, ktorými sa prezentoval v úvodných mesiacoch rok 2017, ktoré mali zásadný vplyv na návštevnosť, sme prekročili magickú hranicu. Bránami kina prešiel návšteník s poradovým číslom 100.000. Za 5 rokov existencie digitálneho kina, tento fakt právom považujeme za obrovský úspech. Všetko toto by však nebolo možné dosiahnuť bez vás - našich ctených návštevníkov. Ďakujeme.

Prírodné kino - Digitalizácia

V roku 2016, prebehla po dobrých skúsenostiach s kinom DK, aj digitalizácia Prírodného kina Galanta. Stali sme sa tak po Trnave a Košiciach len tretím takým mestom, ktoré dokáže premietať filmy plnohodnotne v štandarde DCI tak vo vnútornom kine, ako aj v prírodnom kine zároveň, bez potreby sťahovania svojej projekčnej techniky. Pri tejto príležitosti je potrebné spomenúť poslancov MsZ v Galante, ktorí takúto investíciu z mestského rozpočtu podporili a zároveň AV fondu, ktorý poskytol dotáciu na tento projekt. Ďakujeme.